V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

10 dobrých rád ako prežiť rozchod

Vysporiadať sa s rozpadom vzťahu je naozaj ťažká a bolestivá úloha, ktorá navyše trvá dlhšiu dobu, preto je najlepšie začať s tým čo najskôr. Najdôležitejšia vec je: upratať si vo vlastnej hlave. Čím skôr to urobíte, tým lepšie pre Vás – napriek tomu, že to bolí a trhá srdce.

Čím skôr prestanete myslieť na svojho bývalého/bývalú a na krásny čas, ktorý ste spolu prežili, tým rýchlejšie sa dostanete zo smútku po rozchode a začnete nový život. Máme pre Vás 10 dobrých rád, ktoré Vám môžu pomôcť nájsť opäť pokoj a radosť vo svojom vnútri.

 

1. Prestaňte na neho/na ňu myslieť – je koniec!

Je nemožné vymaniť sa zo vzťahu, ak o ňom stále premýšľate a fantazírujete, či by nebolo možné dať sa znovu dokopy. Pripustite fakt, že je navždy koniec a zmierte sa s tým, že ste opäť single.

  • Zabudnite na rituály, ktoré ste spolu vykonávali.
  • Nechodievajte na miesta, ktoré ste spolu navštevovali (bary, uličky, parky…).
  • Naučte sa byť šťastný/šťastná sám so sebou a vychutnávajte si slobodu – aspoň dočasne.

2. “To prejde” – nie je len obyčajná fráza

Asi najťažšie je zmieriť sa s tým, že ste opäť single. Budete mať pocit, akoby časť z Vás chýbala, zrazu sa nebudete mať o koho starať, na koho tešiť. Tento stav je pre Vás nový, môžete sa cítiť zmätene, zvláštne a bezmocne. Nemáte chuť chodiť do spoločnosti a aj keď sú pri Vás priatelia, cítite sa osamelo a opustene. Tieto symptómy sa podobajú abstinenčným príznakom v prípade alkoholikov alebo ľudí závislých na drogách. Budete sa ľutovať a pravdepodobne sa pokúsite vrátiť všetko do starých koľají – často sa ex partneri k sebe vrátia, lebo si nevedia zvyknúť žiť osamote, ale potom sa aj tak opäť rozídu. Je to však len určitá časová etapa, ktorá postupne prejde a Vám sa opäť vráti chuť do života.

 

3. Neľutujte sa

Áno, je pravda, už nie ste tak milovaný/milovaná ako doposiaľ, ale to neznamená, že ste horší človek alebo nebodaj chudáčik. Uvedomte si, že prechádzate cez jednu z najťažších etáp v ľudskom živote. Čím viac sa budete ľutovať, tým ťažšie bude pre Vás vrátiť sa späť do reality. Myslieť na to, ako veľmi ste zranený/zranená len zhoršuje a predlžuje bolesť a smútok.

 

4. Prečo to jednoducho  nezahodiť za hlavu?

Bez ohľadu na to, ako Váš vzťah skončil, odporúča sa vyhodiť všetky veci, ktoré Vám môžu pripomínať spoločnú minulosť. Alebo ich aspoň na čas odložte do pivnice, aby ste ich nemali na očiach. Nie je, smaozrejme, jednoduché zahodiť všetko cez plece a tváriť sa, že žiadny vzťah nebol. Ale – čo oči nevidia, srdce nebolí. Netrápte sa zbytočne – odstráňte zo svojho okolia všetko, čo Vás spájalo s ex-partnerom/ex-partnerkou.

 

5. Vyplačte sa, vykričte sa, vybuchnite

Je dôležité, aby človek vedel, čo cíti, čo prežíva, aké emócie v ňom panujú – aj keď je to bolestivé a smutné. Preto sa nehanbite a pokojne plačte, kričte, vybúrte sa. Nepotláčajte v sebe hnev, bolesť, strach atď. Dajte najavo svoje pocity, vyrozprávajte sa dobrej kamarátke alebo rodičom, prípadne hocikomu, komu dôverujete. Ak si nebudete vedieť rady so svojím smútkom, navštívte psychológa. Dôležité však je dať zo seba von všetko, čo Vás trápi a ťaží.

 

6. Je čas na diskotéku!

Hoci by ste najradšej sedeli doma a trúchlili, urobte opak. Vyparáďte sa choďte s kamarátmi von, zatancovať si, zabaviť sa.Ak budete tráviť čas v spoločnosti ľudí, ktorých máte radi, dokážete sa lepšie uvoľniť, oddýchnuť si, ľahšie zabudnete na všetko, čo Vás trápi. Ale pozor: neutápajte svoj žiaľ v alkohole! Tým sa všetko ešte zhorší. Robte opak – vytancujte sa, zaspievajte si na koncerte, užite si film alebo divadelné predstavenie.

 

7. Privítajte opäť vo svojom živote slobodu, nezávislosť a kopu voľného času

Odteraz ste opäť pánmi svojho času. Hádky sú preč, Váš život bude pokojnejší, jasnejší a jednoduchší. Pamätáte si ešte, aké je to ísť znovu len tak na zmrzlinu alebo s kamarátkou na nákupy? Robte veci spontánne, nájdite si novú záľubu, začnite sa venovať nejakému športu, hudobnému nástroju alebo sa pridajte k dobrovoľníkom.

 

8. Nenechajte sa zlákať - nekontaktujte ex!

Keď opadne najťažšie obdobie sklamania a smútku, je možné, že Vás chytí pokušenie ozvať sa svojmu/svojej ex. Je to veľmi zlé rozhodnutie, premôžte sa a neurobte to! V opačnom prípade by sa Vám totiž vynorili všetky spomienky, ktoré ste doteraz poctivo odstraňovali zo svojej hlavy a srdca a všetko by bolo späť. Keď Vás pochytí túžba ozvať sa ex-partnerovi/ex-partnerke, okamžite si spomeňte na dôvody, pre ktoré ste sa rozišli.Vlastnosti či povahové črty, ktoré Vám vtedy vadili, Vám určite budú vadiť opäť – nikto sa tak výrazne nezmení! Preto nepredlžujte svoju agóniu a potlačte pokušenie kontaktovať svojho/svoju ex za každú cenu!

 

9. Opäť sebavedomý človek s vlastným názorom

Rešpektujte samých seba, buďte spokojní so svojím telom, venujte sa svojej duši a pracujte na svojej povahe – budujte si správne sebavedomie. To platí hlavne vtedy, keď sa budete cítiť zle a doľahne na Vás smútok. Uvedomte si, že ste pekný, šikovný a plnohodnotný človek. Začnite sa venovať svojim túžbam, záľubám a snažte sa vyhnať z hlavy všetky negatívne emócie.

 

10. Čas zahojí všetky rany

Toto príslovie je naozaj pravdivé – platí aj v prípade Vášho rozchodu. Preto sa neponáhľajte, ale prijmite to, že všetko má svoj čas. Nehrňte sa do nového vzťahu ani sa netvárte, že ste už “rozchodili” bývalý vzťah, keď to nie je pravda. Doprajte si čas. A nezabudnite: je lepšie byť sám ako byť v zlom a nešťastnom vzťahu. Potrebujete čas na to, aby ste sa zmierili s tým, čo sa stalo, aby ste si to nechali uležať v hlave, zobrali si z predošlého vzťahu pozitíva a vyčlenili zlé skúsenosti.Až potom budete schopní vstúpiť do nového vzťahu ako plnohodnotný a emocionálne vyrovnaný človek. Držíme Vám palce!