V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

9 jednoduchých trikov, ktoré pomôžu vášmu dieťaťu okamžite zaspať

Ste kvôli bábätku celú noc hore? Pravdepodobne ste už vyskúšali každú jednu radu, o ktorej ste sa dočítali v knihách, ale stále nedokážete upokojiť plačúce dieťa a uspať ho za menej ako pár hodín. Skôr, než sa na niekoľko rokov nadobro vzdáte vlastného spánku, skúste tieto jednoduché triky – naozaj fungujú!

Ste kvôli bábätku celú noc hore? Pravdepodobne ste už vyskúšali každú jednu radu, o ktorej ste sa dočítali v knihách, ale stále nedokážete upokojiť plačúce dieťa a uspať ho za menej ako pár hodín. Skôr, než sa na niekoľko rokov nadobro vzdáte vlastného spánku, skúste tieto jednoduché triky – naozaj fungujú!

 

1. Vyhnite sa očnému kontaktu

Je to úžasný pocit, hľadieť do obrovských očí svojho bábätka. Ak to však robíte, keď sa ho pokúšate uspať, nejde o najmúdrejší nápad. Dlhší očný kontakt môže byť pre drobca veľmi podnetný, takže práve on môže byť tou prekážkou, ktorá mu bráni zaspať.  

2. Snažte sa, aby bolo kúpanie pokojné

Kúpanie môže byť veľmi zábavné, ale ak svojmu bábätku dávate kúpeľ priamo pred spaním, možno by ste sa mali pokúsiť, aby bolo trocha pokojnejšie. Špliechanie, spievanie, hranie sa s rôznymi hračkami a hlasné zvuky vaše dieťa akurát preberú, takže nebude vedieť usnúť. Namiesto toho radšej stlmte svetlá, stíšte hlas, použite teplú vodu a urobte všetko, čo môže drobca pred spánkom uvoľniť.  

 

3. Kŕmte dieťatko v spánku

Toto vám asi pripadá maximálne nelogické – keď sa vám konečne podarilo dieťa uspať, prečo by ste ho mali budiť a kŕmiť? Nuž, odborníci sa domnievajú, že kojenie dieťaťa v spánku pomáha udržať jeho bruško plné, takže sa nezobudí uprostred noci s krikom od hladu. To dáva zmysel, no nie?

 

4. Neprežeňte to s dekoráciami

Ako rodič, najmä ako čerstvý rodič, je niekedy ťažké ovládať sa pri nákupe vecí pre svoj uzlíček šťastia. A ak majú vaši blízki podobný problém, môže to znamenať, že je drobcova kolíska plná hračiek, plyšových zvieratiek, dečiek a vankúšov – skrátka, viete si to predstaviť. No zatiaľ čo niektoré z týchto vecí môžu byť užitočné, vedia tiež vaše dieťa rozptyľovať a dokonca mu brániť v pohodlnom spánku. Snažte sa mať preto v kolíske a okolo nej len základné nevyhnutnosti a situácia by sa mala zlepšiť.    

 

5. Vystihnite ten správny čas

Čím neskôr uložíte bábätko do postele, tým skôr zaspí, no nie? Omyl! Nanešťastie to takto nefunguje a príliš unavené dieťa je takmer nemožné uspať. Preto je dôležité mať pevný harmonogram a istý stereotyp, ktorého sa budete každý deň držať. Pokiaľ máte obavy, že ak dieťa uložíte do postieľky skôr, mohlo by sa skôr aj prebudiť, netrápte sa – včasná „večierka“ vedie k lepšiemu nočnému odpočinku a neskoršiemu prebúdzaniu.     

 

6. Mierne schlaďte prostredie

Vaša mama a babka vám pravdepodobne prízvukovali, že bábätko potrebuje neustále teplo a vystavovanie ho zime by mohlo znamenať riskovanie jeho života – ale toto má od pravdy veľmi ďaleko. V skutočnosti má veľa deti problém zaspať, pretože je ich spálňa príliš vyhriata. Ak je to prípad aj vášho drobca, skúste znížiť teplotu v miestnosti na cca 18-21°C. Pravdepodobne budete prekvapený, aký veľký rozdiel dokáže takáto malá zmena spraviť.  

 

7. Pevne ho zabaľte

Pokiaľ počas spánku potrebujete dostatok priestoru, asi je to pre vás ťažké pochopiť. Vaše dieťa však v noci možno vyžaduje trochu menej miesta. Je to preto, že je na to tak zvyknuté (maternica je veľká akurát pre bábätko a tým to končí), takže ak ho poriadne zabalíte, bude sa viac cítiť „ako doma“. Vďaka tomu sa mu bude ľahšie zaspávať.

 

8. Vyskúšajte biely šum

Mnoho rodičov robí tú chybu, že sa svoje deti pokúšajú uspať v úplnom tichu. Ale práve to môže byť dôvodom ich problémov so spánkom! Bábätká sú zvyknuté na hluk; kým prebývajú v maternici, stále sú okolo nich nejaké zvuky: tlkot srdca, zvuky trávenia, ľudia rozprávajúci sa vonku... Možno by vášmu dieťatku k spánku tiež prospel nejaký ten ruch, takže skúste zapnúť rádio alebo ventilátor. 

 

9. Spravte všetko, čo zaberá

Ak ste rodičmi dostatočne dlhý čas, pravdepodobne ste už objavili nejaké podivné triky, po ktorých vaša ratolesť okamžite zaspí. Možno ho vozíte dokola v aute, čítate mu rozprávky alebo sa posadíte na práčku s drobcom v lone. Pokiaľ je to bezpečné a funguje to, len tak ďalej! Čokoľvek, čo zaberie a pomôže bábätko uspať, je jednoznačne dobrý nápad.