V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

9 mýtov a bludov o vášnivom sexe

Konečne budete mať jasno v tom, ktoré mýty o sexe, vzťahoch, hormónoch a podobne sú pravdivé a ktoré Vás zbytočne frustrujú. 

1. Menej vášne vo vzťahu súvisí s tým, že vzťah trvá už dlho.

Nemusí to byť zaručene tak. Kvalita sexu vo vzťahu závisí od toho, či sa obaja partneri snažia udržať si vášeň -  nie od toho, ako dlho sú spolu. Pravdou je, že s pribúdajúcim vekom klesá libido, takže je potrebné aktívne sa snažiť udržať si vášeň a vynakladať na to značné úsilie.

2. Sexuálna príťažlivosť, resp. chémia je predpokladom pre zdravý vzťah.

Hovorí sa, že ak je medzi dvomi ľuďmi silná fyzická príťažlivosť, budú mať spolu vždy dobrý sex. Je to však iba mizerná výhovorka, pretože podľa nej by ste potom mali mať skvelý sex vždy a to aj bez toho, aby ste sa snažili, čo je nereálne.

3. Páry, ktoré nemajú sex často, sú už staršie.

Nepravda. Hoci frekvencia pohlavných stykov s pribúdajúcim vekom postupne klesná, pravdou tiež je, že aj niektoré mladé páry sa milujú len občas. Tento predsudok často spôsobuje u starších ľudí neopodstatnené obavy, že vzhľadom na vyšší vek sa musí ich intímny život automaticky skončiť. Prevažuje presvedčenie, že počas puberty je človek na vrchole sexuálnej túžby a dosahuje najviac orgazmov, ale pri tom sa zabúda na fakt, že reakcie na sexuálne podnety pochádzajú čisto z vonkajšieho prostredia. Väčšia ľudí má dobrý sex práve vo vyššom veku a vtedy, keď sa zbavia predsudkov o ich tele a sexualite.

4. Ženy sú tie, ktorým častejšie chýba chuť na sex

Nepravda; v tomto ohľade sú na tom obe pohlavia rovnako. Faktom je iba to, že ženy hovoria o znížení svojho libido častejšie ako muži, pretože tí sa hanbia to priznať – a na základe toho sa môže zdať, že práve ženy sú tie, ktorým chuť na sex chýba viac. V každom vzťahu má jeden z partnerov menšiu sexuálnu túžbu ako druhý – príčin môže byť veľa. Najčastejšou je nespokojnosť s partnerovým/partnerkiným prístupom k sexu.

5. Sex v manželstve sa stáva nudným, nezosobášené páry sa milujú častejšie.

Nepravda; výskumy dokázali, že manželia sa milujú častejšie ako tí, ktorí nie sú zosobášení a ich sexuálny život je oveľa pestrejší. Nedávny výskum, ktorý sa konal v Slovinsku priniesol záver, že sexuálne najaktívnejší sú ľudia v stabilnom manželskom vzťahu.

6. Keď sa vášeň vytratí, je nemožné opäť ju prebudiť.

Nepravda; ak sa k tomu postavíte aktívne, je možné znovu v sebe a v partnerovi prebudiť vášeň. Podmienkou však je, že sa musia snažiť obaja partneri.

7. Buď sú dvaja ľudia spolu sexuálne kompatibilní, ale nie.

Sexuálna kompatibilita nie je priamo spojená so sexuálnym správaním alebo prikláňaním sa k rovnakému sexuálnemu štýlu – je to záležitosť toho, ako sa človek dokáže prispôsobiť sexuálnym preferenciám toho druhého. Je to dôležité najmä vtedy, keď sa do spálne vkradne nuda a keď jeden z partnerov začne navrhovať nejaké zmeny a oživenie.

8. Sexuálne problémy znamenajú, že už nie ste zamilovaní do svojej polovičky alebo že je vo Vašom vzťahu niečo zlé.

Normálnym párom sa stáva, že pociťujú zníženú chuť na sex vtedy, keď pomienie prvotná romantická zaľúbenosť a každý z partnerov sa opäť viac sústredí sám na seba. Môže sa to prejavovať vo forme nezhôd kvôli spoločenskému postaveniu, kariérnemu rastu či rozdielnym názorom oboch pohlaví… Ak sa so svojím partnerom musíte hádať o tom, či je monogamia správna alebo nie, niet divu, že na sex nemáte ani pomyslenie.

9. Hormonálne problémy sú hlavnou príčinou zníženého libida.

Nepravda; sexuálna túžba môže poklesnúť z rôznych dôvodov, dokonca aj vplyvom niektorých liekov alebo chorôb. Mnohé páry však skrývajú sexuálne problem práve za hormóny a tie obviňujú z toho, že chuť na sex sa akosi stratila.