V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Aký matrac si vybrať, ak máte bolesti v spodnej časti chrbta?

Nevhodný spánkový povrch môže spôsobiť bolesti chrbtice alebo spodnej časti chrbta. Naše praktické tipy Vám pomôžu vybrať si správny matrac, s ktorým prekonáte tieto problémy a predídete vzniku nových.

Dobrý spánok je neoceniteľný. Vplýva na náš každodenný život, pohodu a z dlhodobého hľadiska aj na naše zdravie. Nevhodný spánkový povrch môže spôsobiť bolesti chrbtice alebo spodnej časti chrbta. Naše praktické tipy Vám pomôžu vybrať si správny matrac, s ktorým prekonáte tieto problémy a predídete vzniku nových.

Vybrať si matrac je podstate veľmi jednoduché. Keďže Vy sám seba poznáte najlepšie, dokonale poznáte aj svoje potreby a limity a viete, čo na Vás funguje najlepšie. Tu je niekoľko rád, ktoré stoja za zváženie.

Perfektná podpora

Vyberte si taký matrac, ktorý Vašej chrbtici umožní odpočívať v prirodzenej polohe. Ak je príliš tvrdý, chrbtica aj svaly budú počas celej noci napnuté, zatiaľ čo veľmi mäkký povrch zasa spôsobí, že sa bude Vaša chrbtica prehýbať a „ponárať“ do matraca ako v hojdacej sieti. Oba prípady môžu mať rôzne bolestivé následky, ktoré citeľne naštrbia Vaše zdravie. Dobrý matrac podporuje chrbticu, udržiava ju v prirodzenej polohe a umožňuje svalom úplne sa uvoľniť.

Keď ležíte, kvalitný matrac prerozdeľuje Vašu telesnú hmotnosť rovnomerne. Príliš tvrdý Vaše telo podporuje iba čiastočne, t.j. iba niektoré časti. Ak je však matrac príliš mäkký, nedodá Vám potrebnú podporu alebo nepodporí Vaše telo na tých najdôležitejších miestach.

Spánok na chrbte, na bruchu alebo na boku?

Spánková poloha určuje, ktoré časti Vášho tela prichádzajú do kontaktu s matracom a ktoré z nich sú vystavené najväčšiemu tlaku. Ak väčšinu noci prespíte na bruchu, Vaša telesná hmotnosť je prerozdelená pomerne rovnomerne a na veľkú plochu, preto je pre Vás správnou voľbou tvrdší matrac. Chrbtica potrebuje viac podpory za účelom udržať si správne a prirodzené zakrivenie.

Ak sa Vám lepšie spí na boku, najväčší tlak je vynaložený na ramená a boky. V tomto prípade by Vám tvrdší matrac viac uškodil ako pomohol, pretože môže narušiť cirkuláciu krvi v miestach najväčšieho tlaku. Dôsledkom toho sa v noci môžete prebúdzať a otáčať. Vhodný matrac je mierne mäkký, ale zároveň musí byť schopný poskytnúť Vám podporu a prispôsobovať sa kontúram Vášho tela.

Ak zvyčajne spávate na chrbte, mali by ste si vybrať matrac, ktorý dobre prerozdeľuje telesnú hmotnosť a ľahko sa prispôsobuje tvaru Vášho tela. Najlepšia kombinácia je matrac s tvrdým jadrom potiahnutý mäkkou vrchnou vrstvou, pretože zatiaľ čo tvrdá časť podporuje chrbticu a zabráni, aby sa prehýbala, vrchná vrstva zabezpečuje lepšie pohodlie pre kĺby a svaly.

Čo je najdôležitejšie?

Rozloženie hmotnosti! Keď si ľahnete do postele, Vaša hmotnosť by sa mala rovnomerne rozložiť po celom povrchu matraca.

Podporu by ste mali pociťovať najmä v oblasti panvy, krku a ramien.

Pri väčšine matracov sa telesná hmotnosť sústredí do jedného bodu, napríklad pod zadkom. Uistite sa preto, že si vyberiete matrac, ktorý podporí celé Vaše telo a umožní Vašej chrbtici zostať v správnej polohe počas celej noci.

Otestujte ho!

Keďže každý z nás má iné požiadavky, mali by ste si matrac otestovať. Ak pôjdete do obchodu, kde strávite 10-20 minút alebo hoci aj hodinu ležaním na vytypovanom matraci, takýto test sa nikdy nevyrovná tomu, keď budete mať daný model niekoľko týždňov doma a spávať na ňom. Až keď na ňom budete naozaj spať dlhšiu dobu, budete sa môcť reálne rozhodnúť, či je tento matrac pre Vás vhodný na niekoľko nasledujúcich rokov.

Preto Vám Dormeo poskytuje 30-dňovú garanciu vrátenia peňazí a ak nebudete s matracom spokojný, vrátime Vám plnú cenu. Nebojte sa objednať si svoj obľúbený matrac podľa uvedeného popisu, pretože je to jediný spôsob, ako zistiť, či je pre Vás vybraný model ideálny.

Pozrite si našu ponuku matracov tu >>>