V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Pravidlá šťastného manželstva

Nič sa nedeje len tak samé od seba. Aby vzťah či manželstvo fungovalo, treba sa o to pričiniť – základom je komunikácia, prispôsobivosť a snaha.

Spoločný život vo fungujúcom vzťahu totiž prináša toľko benefitov, že stojí za to budovať ho a starať sa oň.

1. Komunikácia

Prvé a najdôležitejšie pravidlo, na ktoré by ste mali stále myslieť. Niektorí ľudia majú problém s vyjadrovaním svojich citov a emócií, nevedia povedať, čo ich trápi a držia to v sebe. Ak k nim patríte aj Vy, odporúčame napísať svoje pocity na papier (napr. napíšte list) a dať ho svojej polovičke, aby vedela, čo prežívate. Určite ocení aj takúto snahu o komunikáciu a bude vidieť, že Vám na vzťahu skutočne záleží.

Ak ste komunikatívny typ a nemáte problém povedať, čo cítite a čo by ste chceli zmeniť, dbajte na to, aby ste to svojej polovičke neopakovali príliš často – môže to totiž vyznieť tak, že ho/ju považujete za neschopného/neschopnú pochopiť veci. Uznajte sami, že neustále pripomínanie toho istého by aj Vám išlo na nervy.

2. Správanie

Nehrajte sa na niekoho, kým v skutočnosti nie ste. Skúste malý trik - skôr, než sa začnete rozprávať so svojimi priateľmi alebo kolegami v práci, predstavte si, že je medzi nimi aj Váš partner/partnerka a porozmýšľajte, či by sa mu/jej páčilo Vaše správanie k iným.

Vždy buďte k svojej polovičke úprimný, pretože inak budete klamať nielen seba, ale aj človeka, na ktorom Vám najviac záleží a to predsa nechcete. Neznamená to však, že sa pred ním nemáte snažiť – robte to však otvorene a úprimne. Povedzte mu/jej, čo by ste na svojom správaní chceli zmeniť, aké sú Vaše zlozvyky a poproste ho/ju, aby Vám pomohol/pomohla pracovať na sebe. Taktiež nezabúdajte, že by ste sa mali snažiť rozumne zabudnúť na seba a dbať predovšetkým o šťastie toho druhého. Uvidíte, že v tom prípade budete šťastný aj Vy.

3. Začarovaný kruh?

Už od útleho detstva sa každý z nás socializuje. Základom je rodina, bv ktorej sme vyrastali a od ktorej sa učíme, ako sa správať a vyjadrovať. Bohužiaľ od našich najbližších často pochytíme nielen to dobré, ale preberieme od nich aj zlé návyky, ktoré potom opakujeme vo svojom živote a považujeme ich za normálne.

Dôležité je definovať, ktoré negatívne prejavy máme a snažiť sa odstrániť ich.

Ideálne je začať sledovaním svojej rodiny a najbližších príbuzných. Čo robia zle? Čo sa Vám na ich správaní nepáči? Nerobíte to aj Vy?

Uvedomte si, že správanie Vás aj Vášho partnera je poznačené tým, ako ste boli obaja vychovaní. Porozpáravajte sa o tom, úprimne si navzájom povedzte, ktoré negatívne vlastnosti ste si priniesli z detstva a porozmýšľajte, ako by ste sa s nimi mohli popasovať.

4. Venujte sa svojmu partnerovi

Pourčitom čase si na seba partneri úplne zvyknú a považujú za samozrejmosť, že sú spolu. Je to však chyba. Svoju lásku by ste nikdy nemali brať ako samozrejmosť. Nepovažujte za samozrejmé, že spolu zostanete do konca života bez snahy a námahy. Vyčleňte si na partnera/partnerku viac času. Venujte sa mu/jej, kúpte lístky do kina, rezervujte večeru v dobrej reštaurácii, kúpte mu/jej malý darček.

Urobte svojho partnera/partnerku šťastným/šťasnou tak, že budete neustále prejavovať svoju náklonosť, pozornosť a lásku. Existuje tak veľa možností… Dôležité je, aby ste to robili pravidelne. Môžete skúsiť aj pravidelný spoločný program vo dvojici – prihláste sa na kurz tanca, urobte si výlet do prírody, yvberte sa na víkendový pobyt do wellness centra a podobne. Najdôležitejšie je, aby ste si pravidene vyčlenili čas len pre Vás dvoch.

5. Nežnosti

Je veľmi dôležité objímať sa, túliť sa k sebe, bozkávať sa – každý deň. Ak ste manželia, mali by ste sa čo najčastejšie milovať. Je totiž dokázané, že pravidelný sexuálny styk zbližuje manželov a ešte viac prehlbuje ich vzájomnú dôveru.

Nezabúdajte na svojho partnera/partnerku ani vtedy, keď s Vami nie je: pošlite mu/jej SMSku, napíšte mail alebo len tak zavolajte a spýtajte sa, ako sa má.

Takisto je dôležité chváliť svoju polovičku – pochváľte mu/jej šaty, účes, prejavte obdiv, ak sa mu/jej podarí niečo v práci alebo v domácnosti (ak napríklad dobre navarí alebo pekne uprace). Povedzte mu/jej, čo si na ňom/nej vážite, čo sa Vám páči, čo Vás vzrušuje a podobne. Uvidíte, že ak budete dodrživať tieto pravidlá, Váš vzťah bude oveľa lepší a hlbší.