V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Sú lupiny nebezpečné?

Prečo vznikajú lupiny?

Existuje viacero dôvodov ich vzniku, ale presná príčina je stále neznáma.

Zbavte sa snehu – zasypaných ramien!

Skúšali ste si umývať vlasy menej často aj často. Skúšali ste si ich sušiť fénom aj bez neho, len tak na vzduchu. Vyskúšali ste najmenej 10 rôznych šampónov, kondicionérov, hrebeňov a tajných receptov z receptára starej mamy, ale stále nemôžete nosiť čierne tričká...

Kvôli vzdorovitým a otravným lupinám! Keďže čierna farba a lupiny naozaj nejdú k sebe, poradíme Vám ako sa zbaviť tohto problému raz a navždy.

Lupiny vnímame ako malé, biele šupiny vo vlasoch a neskôr na ramenách.

Lupiny nie sú nebezpečné, nespôsobujú plešivosť a nie sú nákazlivé – je to prirodzený proces, ktorý nie je možné úplne vyliečiť. Nebezpečné môžu byť len v prípade, keď začnú veľmi svrbieť a Vy si môžete poškodiť kožu na hlave škriabaním a následne tam môžete zaniesť infekciu.

Lupiny môžu spôsobovať aj akné alebo vyrážky, najmä na čele a lícach, odkiaľ sa môžu rozšíriť na celú tvár, chrbát a ramená: na miesta, kde vlasy prichádzajú do kontaktu s pokožkou.

Prečo vznikajú lupiny?

Existuje viacero dôvodov ich vzniku, ale presná príčina je stále neznáma.

 • Najčastejšie spomínanou príčinou je precitlivelosť pokožky hlavy v kombinácii s prehnaným rozšírením plesní

 • Príčinou vzniku lupín je tiež zvýšená funkcia žľazových vačkov na hlave, ktoré zvyšujú prirodzené vylučovanie odumretých buniek z pokožky hlavy

 • Upchané póry na pokožke hlavy majú na to tiež vplyv, pretože spôsobujú odumieranie a odlupovanie pokožky

 • Nesprávna výživa, hygiena, genetická predispozícia, hormonálna nerovnováha alebo infekcia: toto všetko sú ďalšie možné príčiny vzniku lupín.
 • Vznik lupín si môžeme spôsobiť aj sami používaním nevhodných prípravkov na farbenie vlasov, vystavovaním pokožky hlavy nízkym teplotám alebo nosením príliš tesných čiapok alebo klobúkov

 • Lupiny sa môžu objaviť aj ako reakcia na stres a vyčerpanie

Aj Vy ich máte?

Obyčajne si lupiny všimneme okamžite – je jednoducho ťažké prehliadnuť ich na ramenách alebo vo vlasoch. To však nie je jediný symptóm. Buďte opatrní v nasledujúcich situáciách:

 • ak máte mastné alebo suché vlasy, pretože toto môže spôsobovať vznik lupín
 • ak Vás svrbí hlava, pretože si môžete spôsobiť odlupovanie epidermy škriabaním a následne vznik lupín

Zbavte sa ich raz a navždy!

Ošetrovanie lupín nie je jednoduché, pretože sú dosť nestále a nepredvídateľné. Môžu zmiznúť ešte skôr než si kúpite šampón proti lupinám alebo sa u Vás udomácnia na niekoľko týždňov. Lupiny je možné ošetrovať mnohými spôsobmi, ale najlepšie je im predísť. Čítajte ďalej a dozviete sa ako.

1. Zvoľte si správny šampón

Šampón zohráva dôležitú úlohu pri prevencii lupín. Agresívne zložky môžu veľmi podráždiť a vysušiť pokožku hlavy, preto by ste si mali zvoliť jemný šampón. Najlepšie je kúpiť si 2-3 šampóny a zakaždým použiť iný. Šampóny proti lupinám obsahujú špeciálne zložky, ktoré ošetrujú lupiny. Ak zistíte, že šampón nefunguje, použite iný s iným zložením – ale nepoužívajte viac šampónov naraz. Opatrne so šampónmi, ktoré len vyzerajú ako šampóny proti lupinám a sľubujú len odstránenie viditeľných lupín. Každý šampón odstráni viditeľné lupiny, nenechajte sa oklamať.

2. Dávajte pozor na to, čo (a koľko) si dávate na vlasy

Výrobky určené na vlasový styling môžu značne stimulovať vznik lupín, najmä ak to preženiete s ich množstvom. Vysušujú pokožku hlavy a to spôsobuje odlupovanie alebo dokonca alergickú reakciu. Ak si všimnete lupiny krátko po tom, ako ste začali používať nový produkt, je veľká pravdepodobnosť, že ich vznik spôsobil práve tento výrobok.

3. Masírujte si hlavu

Masáž hlavy je veľmi účinná, ale musí sa robiť opatrne, aby ste nepoškodili pokožku hlavy. Najlepšie je masírovať hlavu končekmi prstov (nepoškriabte ju) a pre lepší efekt pridajte kokosový olej alebo olivový olej a nechajte ho na hlave. Hodinu pred umývaním šampónom naneste na hlavu šťavu z jedného citróna.

4. Spoľahnite sa na liečivú silu byliniek

Ošetrovanie lupín pomocou byliniek je jedným z najúčinnejších spôsobov ako predchádzať lupinám a navyše bylinky tiež podporujú rast vlasov. 

5. Vyskúšajte henu

Hena je prírodná červenkastá farba, ktorá účinne redukuje lupiny. Okrem toho stimuluje rast vlasov a tie sú po jej použití jemné a lesklé. Hena je prírodný produkt, preto nemá vedľajšie účinky.

6. Nezabúdajte na čistotu vlasových produktov

Keď sa začnete zbavovať lupín, nezabúdajte na čistotu všetkých vecí, ktoré prídu do kontaktu s Vašimi vlasmi: uteráky, hrebeň, kefa na vlasy a vankúš... Všetky tieto veci musia byť dokonale čisté, v opačnom prípade sa môžete opäť infikovať. Keď si umývate vlasy, ponorte hrebeň a kefu na vlasy do horúcej vody, umyte ich šampónom a antiseptickým prípravkom. Po umytí si vlasy dôkladne opláchnite bylinkovou zmesou a dobre ich vysušte.

7. Aj správna strava pomáha

Správna strava je kľúčom k zdraviu a lepšiemu stavu – a tiež je účinná v boji proti lupinám. Vaša strava by mala obsahovať dostatok zinku, omega-3 mastných kyselín a vitamínu B a najmä sa vyhýbajte kvasniciam a cukru. Výskumy dokazujú, že lupiny čiastočne spôsobuje huba, ktorej sa darí vtedy, keď jete veľa sladkých a mastných jedál. Správna strava neovplyvňuje lupiny priamo, pomáha však telu bojovať proti plesňovým infekciám.

8. Obmedzte stres

Lupiny sú ďalšie na zozname nepríjemných dôsledkov stresu. Uvoľnite sa a nevzdávajte to len preto, lebo máte biele bodky na čiernom tričku. Radšej sa usmejte a niekoľko dní nosievajte svetlejšie oblečenie.

9. Navštívte lekára

Ak lupiny nezmiznú ani po niekoľkých týždňoch liečby, navštívte lekára, najmä v nasledujúcich prípadoch:

 • lupiny sú veľmi odolné napriek dlhodobej liečbe
 • všimnete si lupiny len na malých, izolovaných častiach hlavy
 • na hlave sa Vám objavia červené fľaky, najmä na krku
 • na pokožke hlavy si všimnete žltkasté a šedé chrasty