V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Veľký vekový rozdiel – problém vo vzťahu?

Veľký vekový rozdiel medzi partnermi môže vo vzťahu narobiť vážne problémy. Najskôr si však upresnime slovo “veľký” – máme na mysli vzťah, kedy je medzi partnermi rozdiel väčší ako 10 rokov. Vtedy sa objavujú problémy, ktoré môžu viesť k rozchodu.

Veľký vekový rozdiel medzi partnermi môže vo vzťahu narobiť vážne problémy. Najskôr si však upresnime slovo “veľký” – máme na mysli vzťah, kedy je medzi partnermi rozdiel väčší ako 10 rokov. Vtedy sa objavujú problémy, ktoré môžu viesť k rozchodu.

Na začiatku vzťahu ešte vekový rozdiel nemusí predstavovať veľký problém, ale postupom času sa to zmení. Vzťah medzi 35-ročným mužom a 25-ročnou ženou je z tohto pohľadu riskantnejší ako vzťah 55-ročného so 45-ročnou ženou. Mladší pár môže na vekový rozdiel doplatiť hlavne na základe nedostatku skúseností, odlišných priorít a iných očakávaní od života. Druhá dvojica je už vyzretá, obaja pravdepodobne vedia, čo chcú.

Medzi najčastejšie problémy, ktorým musia čeliť ľudia vo vzťahu s veľkým vekovým rozdielom, patria tieto:

Ak ste starší:

1. Môžete sa stať menej trpezlivým voči vrtochom svojej polovičky

Ak ste oveľa starší ako Vaša láska, môžete si čoraz výraznejšie všímať jej nezrelosť, nedostatok životných skúseností a fakt, že si ešte musí veľa odskákať, aby si upravila životné hodnoty. A to môže trvať celé roky. Okrem toho Vás jej nezrelé správanie môže nudiť až otravovať – ste už jednoducho hlavou a rozumom niekde inde ako ona. Asi uznáte, že každý sa musí učiť na vlastných chybách, ale otázkou je, či Vás bude baviť sledovať, ako Vaša partnerka robí chyby a nedá si poradiť od Vás, skúsenejšieho…

2. Správate sa k partnerke ako rodič

Ak ste od partnerky stariší o 10, 15 či 20 rokov, je takmer nemožné, aby ste sa nesnažili poučiť ju, poradiť, pomôcť správne sa rozhodovať. Koniec koncov, Vy ste si už obdobím jej veku prešli, preto ste skúsenejší, máte toho viac odžitého a je prirodzené, že ju chcete ochrániť od chýb. Ak sa však k partnerke začnete správať ako rodič, ktorý napomína a vychováva svoje dieťa, je to cesta do záhuby. Takýto vzťah nemôže fungovať.

3. Po finančnej stránke ste na tom oveľa lepšie ako Vaša polovička

Väčšina starších partnerov vo vzťahu je už väčšinou finančne dobre zabezpečených, sú samostatní, zarábajú si na seba a tak majú istým spôsobom vo vzťahu “na vrch”. 

Mali ste viac rokov na to, aby ste si našli stabilnú prácu, vypracovali sa na lepšie miesto, kúpili ste si nejakú nehnuteľnosť. Vaša finančná situácia môže spôsobiť napätie medzi Vami a Vašou partnerkou a to z rôznych dôvodov: môže Vás hnevať, že ste ten, kto ťahá celý vzťah po finančnej stránke, najmä ak Vaša partnerka ešte študuje alebo býva vo Vašom a neprispieva na domácnosť. Môže sa Vám to zdať nefér. Vyvoláva to aj ďalší rozpor: nie ste rovnocenní partneri, čo môže vážne narúšať pohodu vo vzťahu.

4. Máte sklon rozhodovať o vážnych veciach

Toto je následok všetkých vyššie spomenutých varovaní. Ak ste od Vašej polovičky oveľa starší, môže Vás to pokúšať stať sa “lídrom” vo vzťahu, mať rešpekt a autoritu, čo budete využívať na to, aby sa vždy veci riešili podľa Vás – veď ste skúsenejší, máte viac peňazí aj rozumu… Toto však stavia Vašu partnerku na druhú koľaj a psychologicky to v nej vyvoláva pocit menejcennosti. 

5. Budete sa musieť vzdať svojich záľub, prehodnotiť trávenie voľného času, obmedziť kamarátov, pretože ona si s nimi asi nebude mať čo povedať

Ak je Vaša partnerka podstatne mladšia, budete sa musieť vzdať záľub, ktoré ste doteraz mali, lebo pre ňu asi nič neznamenajú. Vyrástla v inej dobe, má iné hobby. Budete sa musieť prispôboiť jej koníčkom a akoby sa vrátiť o pár rokov dozadu, čo Vám môže vadiť, lebo prirodzené je pre človeka napredovať, nie vracať sa dozadu. Hoci má to aj pozitíva: budete sa pri nej cítiť mladšie. Ak randíte s mladšou partnerkou a rozmýšľate, či vo vzťahu pokračovať alebo nie, položte si tieto otázky:

"Dokážem ju rešpektovať?" "Som na ňu hrdý?" "Dôverujem jej?" "Čo sa od nej môžem naučiť?"

Ak ste mladšia:

1. Dáte si svojho partnera na piedestál a urobíte si z neho ikonu

Ak je Váš partner o dosť starší, je pravdepodobne aj úspešnejší, skúsenejší a zároveň finančne lepšie zabezpečený. To môže spôsobiť, že ho začnete obdivovať a urobíte si z neho vzor, preto mu nebudete vedieť objektívne vytknúť nejaké chyby. Zidealizujete si ho a nebudete ho vidieť takého, aký v skutočnosti je. Následne hrozí, že sa po čase “preberiete” zo sna a budete musieť čeliť tvrdej realite.

2. Budete sa k svojmu partnerovi správať ako k jednému z rodičov

Ak sa svojho partnera stále pýtate na názor, prosíte o radu či rozhodnutie, spoliehate sa na neho po psychickej aj finančnej stránke a nechávate dôležité rozhodnutia na ňom, správate sa ako dieťa k svojim rodičom. Uvedomte si to. Vzťah k partnerovi má byť založený na úcte, ale zároveň na romantickom podklade a fyzickej príťažlivosti. To je ten základný rozdiel medzi tým, ako by ste mali vnímať rodičov a svojho partnera.

3. Budete sa musieť vzdať svojich záľub, prehodnotiť trávenie voľného času, obmedziť kamarátov, pretože Váš partner si s nimi asi nebude mať čo povedať

Ak ste vo vzťahu s oveľa starším mužom, položte si nasledovné otázky:

"Rešpektuje ma?" "Správa sa ku mne ako k dospelej, samostatne zmýšľajúcej osobe, ktorá má svoj názor alebo mi neustále dáva len rady, lebo si myslí, že som neskúsená? Chce ma prevychovať?" "Cítim sa pri ňom ako rovnocenný partner?"

V prípade, že ste oveľa mladšia ako Váš partner, určite musíte zvážiť aj ďalšie dva veľké problémy, ktoré sa často objavujú: či chcete mať dieťa, či Váš partner túži po rodine a ako by fungovala Vaša domácnosť, ak by sa Vám narodili deti? Starší muži už s nimi nemajú toľko trpezlivosti, nevedia s deťmi zaobchádzať tak ako mladí oteckovia. Obzvlášť si tieto veci ujasnite v prípade, že Váš partner už má deti z iného manželstva.

Vzťah ľudí s veľkým vekovým rozdielom nie je vždy odsúdený na zánik – dôležité je, aby ste jeden druhého dokázali rešpektovať, byť si rovnocennými partnermi a nestavať sa do úlohy dieťaťa, resp. rodiča. Ak chcete, aby Vám to fungovalo, základom je komunikácia, hovorenie o svojich pocitoch, predstavách, emóciách a triezve posúdenie toho, či si naozaj viete aj z praktického hľadiska predstaviť Váš vzťah napríklad o 10 rokov.