V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Ženy, ktoré milujú až príliš

Vzťahy medzi mužmi a ženami vždy boli a vždy aj budú krásne, sladké, ale aj neúspešné, plné sklamania, nadšenia či komplikácií. Tak to v živote chodí a nemá zmysel hádať sa, kto je zodpovedný za problémy, pretože vzťah je vždy o dvoch ľuďoch. Niekedy sa však stane, že vzťah stroskotá preto, že sa žena na muža až príliš upne, nedovolí mu dýchať a

Chcete vedieť, aké sú tieto ženy? Či náhodou nepatríte medzi ne a ak áno, ako sa zmeniť?

Rodinné vzory

Jednoducho povedané, prehnane milujúce ženy často iba premietajú naučený typ správania od rodičov do svojho vzťahu. Známa vec je, že svojho partnera si väčšinou vyberáme podľa toho, aký bol náš otec alebo mama. Preto niekedy najmä dcéry prenášajú naučený model správania do nových vzťahov, čím si často spôsobujú bolesť a sklamanie.

Ako zistíte, či aj Vy patríte k prehnane milujúcim ženám?

Ak chcete na sebe odpozorovať symptómy, musíte sa pozrieť do svojho vnútra a byť k sebe úprimná. Objektívne sa pozrite na  Vaše doterajšie vzťahy s mužmi a priznajte si svoje chyby. To však celkom nestačí. Môžete si napríklad prečítať knihu zaoberajúcu sa touto problematikou (napr. Robin Norwood: Women Who Love Too Much – Ženy, ktoré milujú až príliš) a ktorá Vám pomôže lepšie pochopiť, o čo tu vlastne ide.

Spoznať svoje naučené spôsoby správania je veľmi ťažké a komplikované. Je to často aj bolestivé a zraňujúce a v mnohých prípadoch aj šokujúce. Je to však jediná cesta, ako zlepšiť kvalitu Vašich vzťahov a v konečnom dôsledku aj Vášho života. Cena za vyliečenie je síce vysoká, ale rozhodne stojí za to!

Príklady žien, ktoré prehnane milujú

  • Ženy, ktoré si myslia, že láska znamená bolesť a utrpenie a že vo vzťahu sa jednoducho musia trápiť.
  • Ak sa konverzácia s Vašimi kamarátkami takmer vždy točí okolo Vášho partnera, jeho potrieb a problémov, pretože je to pre Vás najdôležitejšie na svete, milujete až príliš. 
  • Ak vzťah s Vaším partnerom ohrozuje Vaše fyzické a emocionálne zdravie, milujete prehnane.
  • Ak sa k Vám Váš partner správa hrubo a necitlivo, ale Vy mu vždy odpustíte a obhájite jeho správanie (napr. že nevie prejavovať emócie preto, lebo mal ťažké detstvo), nie je to v poriadku.
  • Ak vnímate jeho negatívne vlastnosti, ktoré sa Vám nepáčia, ale stále dúfate, že sa zmení, robíte chybu.
  • Ak čítite knihu o nevhodnom správaní muža a vidíte v nej toho svojho, mali by ste sa nad sebou vážne zamyslieť.

Keď láska bolí…

Prehnaná láska môže byť mimoriadne bolestivá a zraňujúca, pričom žene nikdy neposkytne naplnenie a pokoj. A možno by ste sa čudovali, ale takýchto žien je pomerne dosť. Uviazli v začarovanom kruhu tejto silnej “lásky”, ktorá ich zväzuje a robí ich nešťastnými, pretože jednoducho nevidia východisko. Niektoré ženy sú tak pripútané k svojim mužom, že bez nich nedokážu vykonávať ani jednoduché, každodenné povinnosti.

Strach namiesto lásky

Musíte však vedieť, že takáto neuveriteľná naviazanosť na partnera nie je prejav lásky, ale strachu. Ženy, ktoré milujú doslova posadnuto, sú na mužoch úplne závislé a žijú v permanentnom strachu. Boja sa byť samé, boja sa, že nie sú hodné lásky, boja sa, že ich partner opustí.

Aj muži môžu prehnane milovať

Existujú tiež prípady, kedy je muž posadnutý ženou a správa sa k nej absolútne neprirodzene. Takisto platí, že toto správanie vychádza zo strachu, Muži však trpia menej často, pretože si sklamanie z lásky vedia nahradiť láskou k športu, práci, záľubám a pod.

Keď muž neopätuje lásku

Ak žena miluje až príliš, ale muž neopätuje jej lásku, často je to prejavom už spomínaných naučených modelov správania od rodičov oboch týchto partnerov. Vyskytuje sa to najmä v prípade vzťahu otec-dcéra. Otec je emocionálne chladný, len málokedy prejavuje city svojej dcére a zriedkavo jej povie, že ju má rád. Takéto diveča potom vyrastie a stane sa z nej žena, ktorá si nájde partnera, ktorý má takisto problém s prejavovaním citov – ako jej otec.

Sex namiesto lásky

Sex je jeden z najčastejších spôsobov, ako sa žena snaží “prinútiť” muža, aby sa do nej zamiloval a chcel ju. Žena pritom hľadí len na sexuálne potreby svojho partnera a snaží sa ho za každú cenu uspokojiť. Keď sa jej to podarí, cíti sa (na chvíľu) milovaná a spokojná. Zabúda však, že si mýli lásku so sexom!!

Keď vášeň ochladne, muž ju opúšťa a ona zostane sama so svojím zúfalstvom. Ak sa cez takúto bolestnú skúsenosť žena niekedy prenesie, zvyčajne si nájde opäť podobného muža a správa sa k nemu rovnako…

Choroba

Musíte vedieť, že takáto správanie je prejavom psychickej nerovnováhy a vzťah rozhodne nemôže fungovať dobre. Má totiž znaky závislosti – rovnko ako je to pri závislostiach na alkohole, drogách či liekoch. Liečba, konverzácia a preskúmanie svojej duše je v takomto prípade nevyhnutné. A ako sme už spomenuli, rozhodne to nie je ľahké – vyžaduje si to odvahu, ale stojí to za to.

Ak sa ocitnete v niektorej zo spomenutých situácií, odporúčame prečítať si knihu Who Love Too Much (Ženy, ktoré milujú až príliš) od Robina Norwooda. Z času na čas sa môže stať každému z nás, že bude milovať prehnane – vtedy sa treba čím skôr zastaviť, zamyslieť a urobiť kroky, ktoré Vám pomôžu čím skôr sa vrátiť do správnych koľají.